DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

AMP- elektronika a historické příjmače

historické radiopríjmače
26.07.2010 -
315A sonatina 1959-61
ECH81, EBF89, PCL82, PL82
KV, SV, DV,
superhet s polouniverzalnim napajením. pomoci autotrafa se napeti mneni na 250V a asi 50V na seriove zhavení.
původ: ziskal sem ho v rozebranem stavu od zberatele Miloše Krause
stav: byl nezjistitelny, protože bylo složene v male krabici. zajimave je, že se dochovaly všechny šroubky, lampy ale zadni stěna chyběla.
konečný stav: plně funkční, až na chybějící zadní stěnu.
vady: někde je tam asi zkrat na sekundar vystupaku protože na vystupu pro repro je v jedne poloze faze. na vidlici jsem proto tavnou pistoli vymodeloval zabranu aby nesla strcit tak aby byla faze na sasi. chybí zadni stena, naboku prasklej bakelit a predni maska. potom chybi jeden knoflik
postup renovace:
Vytáhl jsem vše z krabice a důkladně umyl v saponátové vodě. poté to asi tri dny schlo a pak jsem přistoupil k opravě.
vyměnil jsem praskle karamelky (všechny). pak sem se setkal s problemem že se rozžhavovala dioda v EBF89. zpusobovali to dva odpory ktere se dotýkali. pak sem radio smontoval a používám ho misto rytmuse. takze ho mam u postale a priležitostně posloucham.
  
 
 
 
 
 
Tesla Rytmus
Rok výroby: 1948/49
Elektronky: UCH21, UCH21, UBL21, UY1N
Původní cena: 3080,- Kčs
KV 16,5 - 51m (18,2 - 5,9 MHz)
SV 200 - 570m (1500 - 526,3 kHz)
DV 750 - 1910m (400 - 157,1 kHz)
 
Šestiobvodový superhet (KV, SV, DV) s napájením ze střídavé i stejnosměrné sítě. Kulatý reproduktor o prům. 160 mm, skleněná stupnice, bakelitová skříň, zlatý rámeček. Tento typ zahájil řadu tzv. malých přijímačů, které se až do roku 1956 konstruovaly se stejným šasi, lišily se jen skříní a drobnými změnami v zapojení.
postup opravy:
Toto rádio jsem získal od sběratele Miloše Krause.
Bylo velmi znečištěné od sazí a popelu, proto jsem musel důkladně omýt celé rádio i šasi v saponátové vodě ve vaně.
Tkaninu na reproduktor mi máma vyprala. Brokát jsem musel odlepit, ručně vyprat a zpět nalepit. K lepení jsem použil „Herkules“.
Poté jsem nechal vše pořádně vyschnout asi 14 dní a potom jsem mohl začít s elektrickou opravou.
Ihned jsem vyměnil kondenzátory do mřížek elektronek, a poté jsem rádio na pár sekund zapnul, ale když nažhavilo, tak na kondenzátoru nebylo žádné napětí. Měřením jsem zjistil, že nepůvodní odpor je přepálen, a protože jsem měl jiné rádio rytmus, ale pouze velmi zrezivělé šasi, tak jsem z něj užil odpor. Potom jsem vyměnil zbylé kritické kondenzátory včetně anténího a zemnícího. Poté se už rádio rozeznělo a napětí odpovídala podle Kottka. Když jsem prováděl poslechovou zkoušku, tak zničeho nic praskla žárovka. Zjistil jsem, že to způsobuje UY1N, tak jsem odpájel přívody k diodě UY a místo ní jsem připojil křemíkovou diodu. Poté jsem rádio smontoval dohromady, a poslouchal. Asi za půl hodiny odešla původní UY1N, a tak jsem ji vyměnil za UY1NS Telam, kterou jsem našel po dědovi s televizními elektronkami.  Součástky, které jsem vyměnil jsem uschoval do sáčku a uschoval.
Rádio má po opravě velmi dobrý příjem i na 1m anténu a to jsou v něm původní lampy. Rádio poslouchám po večerech, protože mám ho umístěné vedle postele.
       
 
 
AKORD A-104
 
Výrobce: resprom
Země původu: Bulharsko
osazení: ECC85, EF89, ECH81, EABC80, EL84, EM84
vady: rozbitá stupnice u EM84, schází feritová anténka na DV,nemá původní šnůru.
Stav: hraje velice dobře. basy dokáže zesílit tak, že to rozklepe i šroubky na stole. skoro denně ho poslouchám.
vylepšení: nelíbilo se mi jak se nehýbe magické oko, tak sem ho předělal na indikaci vybuzení. Přidal sem 2 žárovičky pro podsvícení úložného prostoru (aktivují se po otevření dvířek a zhasne stupnice) a jednu pro gramec ( taky se rozsvítí po otevření prostoru gramce a neni narozdíl od tech v úložném prostoru závislá na stupnici)
 
                       
  pohled zepředu                         magické očko a rozbitá stupnice   gramofon s přidanou odvětlovací žárovkou     žárovky prosvítí zadní stěnu
 
 
 

zdroje informací:

E. Kottek 1-3

 http://www.radiohistoria.sk 

http://miloskraus.webzdarma.cz/